Scratch 3 ile 2.dereceden Kök Bulma

Scratch 3 ile 2.dereceden Kök Bulma

Diğer Scratch yazılarına hazırlama için  TIKLAYINIZ.

Bırakmak videolu anlatımı için  TIKLAYINIZ.

Matematikten bildiğimiz çarpanlara ayırma kimimizin çok sevdiği, kimimizin nefret ettiği konulardan olmuştur. Bazen çarpanları göremediğimiz gibi üzerine kök nedir diye sorulur. İşte bu kök buldurma programı tam size göre. Tabi bu programda biz sadece ikinci dereceden bilinmeyenin kökünü bulduracağız.

Kökünü bulduracağımız denklemimiz: ax2 + bx + c  

Kök buldurmak için önce deltayı bulmamız gerekir. Deltaya d dersek; d= b*b – 4*a*c ‘dir.

kök bulma

Eğer delta < 0 olursa real kökü yoktur.

Eğer delta = 0 olursa kökü vardır ama çakışıktır.

Eğer delda > 0 olursa iki real kökü vardır.

Bu kuralları bildiğimize göre kodlarımızı yazmak oldukça kolay. 

kök bulma

Eğer koşul ifademizi alıp “eğer delta sıfır olursa“ ne olmasını istiyorsak yazdık. Delta sıfır olursa çakışık iki kökü vardır ve bu kok = (-1*b) / 2*a ‘dır. Kökü yazdırmak için görüntü kısmından  “2 saniye ………. de” kodunu kullanarak kökü yazdırdık.

Deltanın sıfırdan büyük veya küçük durumu için eğer – değilse kodunu kullandık. Eğer delta sıfırdan küçükse real kökü yoktur desin diye görüntü kısmından “2 saniye ………. de” kodunu kullanarak real kökü olmadığını yazdırdık. Deltanın sıfırdan küçük olması haricinde diğer durumlar büyük veya sıfıra eşit olma durumudur. Sıfırdan büyük olursa iki kökü olur. Birinci kökün değeri kok1 = (-1*b) –Öd / 2*a ikinci kökün değeri ise kok2 = (-1*b) +Öd / 2*a ‘dır. Bunların değerini köklere atadıktan sonra ekrana yazdırdık.

Peki, a=1 b=4 c=4 olduğunda delta 0 olur. Kodları çalıştırın ve bekleyin. İlk çakışık kökünü söyledi ve değerini yazdırdı. Sonra kok1 ve kok2 değerini yazdırdı değil mi?

Arkadaşlar kod blokları yukarıdan aşağıya doğru okunur. Bu kod bloğunda da aynısı oldu. Delta sıfır olduğunda kodumuza ne yapması gerektiğini yazdık ve kodumuz yazdıklarımızı yaptı. Eğer delta sıfırdan küçükse kısmında koşulu sağlamadığı için yapmadı. Ama değilse kısmı, hem sıfırı hem sıfırdan büyük olacağı koşulu sağladığından buradaki kodları da çalıştırdı. Bunu engellemek için durdur tümü kodunu kullanabiliriz ya da eğer- değilse yerine her biri için eğer kodunu kullanabiliriz.

Programını geliştirmek isteyenlere!
  • Bilinmeyenli denkleminin kaçıncı dereceden olduğunu sorup ona göre katsayıları sorabilir. Örneğin bilinmeyen birinci dereceden de olabilir. O zaman a katsayısı otomatik bir şekilde sıfır olacaktır.
  • Kod bloğu daha sağlıklı olması için eğer- değilse kodu yerine her bir koşul için ayrı eğer kullanılabilir. Değişkenlere değer atamaları, farklı bir kod bloğunda yazılabilir. 

Leave a Comment