Scratch ile 3 ile Çift-tek Buldurma

Diğer Scratch yazılarına hazırlama için  TIKLAYINIZ.

Bırakmak videolu anlatımı için  TIKLAYINIZ.

Matematik derslerinden bildiğiniz gibi ikiye bölünebilen sayılar çift sayılar, bölünemeyenler tek sayılar olarak adlandırılır. Programlamada da aynısı vardı. Yazdığımız programda, klavyeden girilen bir sayının çift veya tek olduğunun geri dönütünü seçtiğiniz.

Çift-Tek buldurma

Çift Veya tek sayı bulduran programı yazmak Hakkında için öncelikle olaylar kısmından bayrağa tıkla Kodunu alıyoruz. Ardından gelen bir sayı alabilmesi için mavi olanlardan sek sekmeden “…… .. diye sor ve bekle” kodunu alıyoruz. Bu kod, sözcük kelime veya sayı almak için sözcük. Verdiği cevap imkb yine ALGILAMA kısmında “ cevap ” kısmına kaydedilmektedir.

“Sayi” diye bir değişken oluşturuyoruz. Sayı değil Sayi ” diye demek ileride farklı programlama dilleri demek. Maalesefimizi programlama dillerinde Türkçe karakter kullanamıyoruz. Bu anlamda değişken şeyler “ı, ü, ö, ç, ş, ğ” bu harfleri kullanmamalıyız. Oluşturduğumuz “sayi” değişkeninin olası ayarlarını girdiği değer olarak belirlemek istiyorum. Bunun için cevap kodunu sayıya ayarladım.

Koşul ifadesi olan “gerekirse-” kod bloğunu kullandık. Bu ingilizcede blogu Kod if – else ‘e karsilik gelmektedir. Buradaki koşul ifademiz ise kapalı girdiği sayının ikiye bölünüp bölünmemesidir. Eğer sayın iki ile modunu alırsak, bu sayının ikiye bölümünden kalanı alıyor. Bunu operatörler sekmesiyle “sayi mod 2 = 0” ifadesini kullanarak koşulumuzu oluşturduk. Kiplamir girdiğiniz sayı çifttir, istediğiniz sayı tektir desin diye görünüm bölümünden kuklamıza “2 saniye boyunca ………. de ”kodunu kullandık.

 Eğer – temizlemek yerine iki tane olsun koşulu da temizlemekdi . O zaman kod bloğumuz gelecek gibi yerlerde.

Peki, ya klavyeden 0 değeri girdiniz mi?

Bildiğiniz gibi sıfır sayısı hangi sayıyla bölünürse bölünsün sonuç 0 ‘dır. O zaman sıfırın ikiyle modunun cevabı da 0 ‘dır. “Sıfır pozitiftir” yazdığımız koşuluğimiz.

Yazdığımız kodların aynısı Scratch 2.0 ‘da da çalışacağız.

Fark ettiler, alıyor sadece bir kez sayı alıyoruz. Sıfır girilene kadar sayı almasını ve çift veya tek olduğunu söylemesini istiyorum. Bunun için sürekli tekrarla kodunu kullanmalıyız.

 

Temizlemek ve kendini geliştirmek isteyenlere!

  • Program kapat yazıldığında bitsin.
  • Kullanıcı kapat yazınca kaç tane çift ve kaç tane tek değer giriyorsanız göstersin.
  • Kullanıcı kapat yazana kadar, program girilen çift sayıları çiftlertoplamı diye bir değişkene, tek sayıları ise teklertoplamı diye bir değişkende toplasın. Programın kapanıca bu toplamları gösteren göstersin.

 

Yaptıklarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Sormak, destek almak biz hep burada olacağız. Kolay gelsin.

Leave a Comment