Isparta – Kuyucak Köyü – Lavanta Tarlaları

Isparta – Kuyucak Köyü – Lavanta Tarlaları

Sevgiyle dokunduğunuzda kokusuyla karşılık veren lavantalar…

Çok az su ile yetinebilen, çok ilgi beklemeyen lavantalardan bir fenci olarak bahsedeceğim bu yazımda size.

 

Lavantalar, ülkemiz olan Türkiye’de Akdeniz-Ege bölgelerinde sıklıkla yetişmektedirler. Kapalı tohumlu bitkilerdir. Çift çeneklidirler. Küçücük çiçeklerinin altına doğru baktığınızda çanak yapraklarını fark edebilirsiniz. Çiçeklerinin içerisinde üreme organları mevcuttur. Çalı, yarı çalımsı ve otsu formları bulunmaktadır. Yani farklı türleri vardır. Hal böyle olunca da farklı tür isimleri ile karşınıza çıkabilir. Lavantalar, Lamiaceae yani Türkçesi Ballıbabagiller ailesine mensupturlar. Ballıbabagiller, isminden de anlayacağınız üzere mis kokulara, uçucu yağlara sahiptirler. Bu yüzden parfüm, baharat ve tıbbi olarak kullanılmaktadırlar. Hatta birkaç lavanta dalını dolabınızdaki kıyafetlerinizin arasına koyarsanız, rutubet kokusunu engelleyecek ve istemediğiniz haşereleri dolabınızdan uzak tutacaktır. Bu aileye mensup birkaç bitki tahmin etmeniz çok zor değil. Mis gibi kokan kekik, yemeklerimizi süsleyen nane veya biberiye, elimizle azıcık dokundurduğumuzda mükemmel kokusu ve doğal sivrisinek savar olarak bilinen fesleğen, dinlendirici bir güce sahip adaçayı ve buram buram kokan lavanta (valizime sadece lavanta tacımı koymuştum ve tüm eşyalarım hala lavanta kokuyor.) ailenin başlıca üyelerindendir.

Mor çiçeklerin altında bulunan kahverengilikler çanak yapraklarıdır.

Lavantanın Bilimsel Sınıflandırılması:

Domain (Alan): Ökaryot

Regnum (Alem): Plantae (Bitki)

Phylum (Şube): Magnoliophyta (Kapalı Tohumlular)

Class (Sınıf): Magnoliopsida (İki çenekliler)

Order (Takım): Lamiales

Family (Aile): Lamiaceae (Ballıbabagiller)

Genus (Cins): Lavandula (Lavanta)

Species (Tür): Lavendula officinalis (Lavanta çiçeği), Lavandula stoechas (Karabaş otu), Lavandula nimmoi, Lavandula multifida, Lavandula dentata (Fransız lavantası), Lavandula latifolia (Portekiz lavantası)

(Lavanta türlerinin bazıları verilmiştir.)

Lavanta Tarlaları

Kuyucak köyündeki evlerin kapı önlerinde bile arsızca yetişen lavantalar…

Isparta, gülleriyle meşhurdur. Hiç lavantalardan bahsedeni duymadım. Evet, gül tarlaları çok güzel ama lavanta tarlaları inanılmaz. Sıra sıra dikilmiş, tohumdan hasatına kadar kendiliğinden yarım küre şeklindeler. Kokuları değmeden bulaşmıyor. Lavanta çiçeklerinin üstü, kokusundan olsa gerek rengarenk kelebeklerle ve tozlaştırıcılarla daha da güzelleşiyor. Tabi lavantalardan enfes lezzette bal olacağını bilen arıcılar, arılarını salmış lavantalara. Arılara alerjiniz varsa aman diyeyim, önleminizi almadan gitmeyin!

Buradaki insanlar, tarlalarını bir güzel süslemişler. Kalp şeklindeki salıncaklar, tüllü salıncaklar, rengarenk pencereler, mor sandalyeler ve daha neler neler…

Lavanta taçları ise inanılmaz güzel ve fiyatları sadece 10 lira. Lavantalı buzdolabı magnetinin tanesini 2,5 liraya aldım. Lavanta yağı, suyu, demeti, lavantaya dair her şeyi uygun fiyata satıyorlar ve insanları çok sıcak ve samimi. Bize lavanta çayı ikram ettiler. İçemedim ama olsun. Çok güzel bir jestti. Gezdiğim yerlere bakarak tuvaleti temiz ve ücretli olmayan tek yerdi diyebilirim.

Lavanta tarlalarına gidecek olursanız, size birkaç önerim olacak:

  • Beyaz tenli iseniz muhakkak güneşten korunmak için önlem alın. Gölgede bile yanabilirsiniz. 
  • Mor rengine beyaz veya sarının yakıştığını düşünüyorum. Ona göre kıyafet tercihi yapın.
  • Lavantaların tam anlamıyla morlaşmaları temmuz ortasından ağustosun başına kadar. Bu tarihlerde giderseniz daha canlı ve mor renkli lavantalar görürsünüz. (Ağustos ayı lavantalar için hasat zamanı)
  • Lavanta tarlada yetişiyor sonuçta ve çok verimli olmayan kireçli toprakta bile yetişebiliyor. Suyu pek fazla sevmeyen bir bitki. Böyle olunca da tarlada büyüklü küçüklü taşlar ve engebeler olabiliyor. Ona göre bir ayakkabı tercih edin. 

 

Lavanta kadar güzel tatiliniz, tozlaştırıcıları kadar bilginiz olsun. İyi gezmeler…

Cansel Göker

Youtube kanalımızı takip etmek için TIKLAYINIZ

Diğer yazılar için TIKLAYINIZ.

Leave a Comment