Kölelikten kaçış

KÖLELİKTEN KAÇIŞ

Diğer kitap önerilerine ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Youtube kanalı  için TIKLAYINIZ.

  Dominique TORRÈS, Modern Köleliğe Karşı Komite’nin (CCEM) kurucusudur. France 2 kanalı için otuz yıl dış ülke muhabirliği yapmıştır, modern kölelik konusunda dört filmi, hazırlanmasına katkıda bulunduğu bir televizyon programı yapmıştır. Tek kitabı Kölelikten Kaçış (Tu Es Libre!)’dir.

 

  Amsi,

sabah kalkıp çalı çırpı toplamaya gittiğinde bir yabancıyla karşılaşır ve yabancının eski bir köle olduğunu düşünür. Yabancıyla tanışır ve adının Muhammed olduğunu öğrenir. Muhammed ona yardım eder ve ertesi gün tekrar aynı yerde buluşmak istediğini söyler. Karşılaştıklarını kimseye söylememesini, eğer söylerse ona buluşmak için izin vermeyeceklerini söyler. Amsi, geri döndüğünde gecikmiştir ve bu yüzden Efendi onu döver. Efendi ve ailesi kahvaltı için toplanırlar ancak Seydi kahvaltısını önceden yapmıştır ve Amsi’yi beklemektedir.

İki çocuk kamp alanının bitimine kadar yürür ve konuşurlar.Sonraki sabah Amsi kalkıp buluşma yerine gider ve Muhammed’i beklemeye başlar. Muhammed birden ortada belirir. Konuşmaya başlarlar Muhammed Amsi’ye köleliğin yasak olduğunu söyler. Amsi şaşırmıştır ve aklında bir sürü soru işareti vardır. Muhammed Amsi’ye onunla gelmesi yönünde bir teklifte bulunur ve eğer isterse onu geri getirebileceğini söyler. Amsi heyecanlanır fakat kafası çok karışıktır. O gece sabaha karşı annesiyle konuşur ve onu ikna eder. Sabah Muhammed’in yanına gider ve arabaya binip yola koyulurlar. Bir süre sonra inip bir şemsiyenin altına otururlar. Garson da ona Muhammed gibi dostum der. Derken yanlarına Muhammed’in dostu Karim gelir. Tekrar yola koyulurlar ve sonunda Niamey’e varırlar. Muhammed Amsi’yi kardeşi Hadiza ve yeğeni Abdu’yla tanıştırır. Amsi okula başlayacağını öğrenir.

O akşam Amsi’nin gelişi bir yemekle kutlanır. Sonraki sabah Hadiza ona içinde okul kıyafetleri ve eşyaları olan bir paket verir. Amsi okula gider ve okul müdürüyle tanışır ve küçük sınıfa başlar. Okulda büyük bir ilerleme kaydeden Amsi birkaç gün sonra onunla alay eden iki kişiyi döver. Müdür ona ceza verir ve Abdu’ya annesine vermesi için bir not verir ve Amsi’ye Abdu’yla çıkmasını ve yarın gelmemesini söyler. O akşam Muhammed üç günlük yolculuğundan döner. Hadiza müdürün verdiği nota sinirlenmez. Amsi Muhammed’le dışarı çıkar ve yolda Muhammed ona kendi hikâyesini anlatır.

Muhammed

Amsi’ye ailesini kölelikten kurtaracaklarını ve bunun zor olacağını söyler. Muhammed Amsi’nin bir fotoğrafını çekip bunu Takane ve Baka’ya gösterip onları gelmeye ikna etmeyi planlıyordu. Muhammed gider ve geldiğinde Amsi’ye babasının yeni dönmüş olduğunu söyler. Seydi’nin kendini sormadığını duyan Amsi üzülür. Daha sonra Muhammed’le Karim tekrar giderler. Geldiklerinde Amsi kayıp ablası Assibi’nin yaşadığını öğrenir. Nihayet mahkeme günü gelir, Takane ve Baka da özgürlüğe kavuşurlar. Fakat Assibi’nin nerede olduğunu öğrenemezler. Hadiza ve Abdu geri dönerler. Amsi ve ailesi yeni bir yaşama başlarlar. Annesiyle Amsi yetiştirdikleri domatesleri satmak için pazara gittiklerinde efendinin karısının kız kardeşi Mama’yı görürler ve Mama’nın torbaları verdiği kızsa Assibi’nin takendisidir. Sonunda Assibi’yi alırlar. Bundan altı ay sonra Amsi’ye bir mektup gelir. Mektubu yollayan Seydi’dir ve Amsi’den kendisine geri yazmasını ister.

KÖLELİKTEN KAÇIŞ kitap önerisi.

Can Yayınları

  1. Basım

Sıla Yaren Kondul

 

Leave a Comment