FARELER VE İNSANLAR (OF MICE AND MEN)

Diğer kitap önerilerine ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Youtube kanalı  için TIKLAYINIZ.

FARELER VE İNSANLAR (OF MICE AND MEN)

John Steinbeck’in 1937 yılında yazdığı unutulmaz eserlerinden biri olan Fareler ve İnsanlar; dostluğu, fedakârlığı, hayalleri ve yalnızlığı anlatan en iyi öykülerindendir. Sade, akıcı, bir çırpıda okunabilecek bir kitaptır. John Steinbeck’in şöyle bir özelliği var: bir kitabını okuduktan sonra diğer kitabını da okumak istiyorsunuz. Diğer ünlü kitaplarından ikisi ‘’İnci’’ ve ‘’Gazap Üzümleri’’dir. Aynı zamanda ‘’Fareler ve İnsanlar‘’ın 1939, 1981 (dizi), 1992, 1962 (Türk yapımı -İkimize Bir Dünya), 1972 (İran yapımı) uyarlamaları var. 1992 yapımı uyarlamasında John Malkovic, Lennie rolünde mükemmel bir oyunculuk sergiliyor. Steinbeck, 1902’de ırgat bir ailenin çocuğu olarak ABD’de doğdu. Çocukluğundan itibaren çeşitli işlerde çalıştı. Bu nedenle kitaplarında işçilerin sorunlarına değindi. 1940’da Pulitzer Ödülü ve 1962’de Nobel Edebiyat Ödülü kazandı. Kitapları zaman zaman uygunsuz bulunup yasaklandı, zaman zaman da “Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar’’ listelerine girdi.

 

Kitabın ismi Robert Burn’un ‘’Bir Fareye’’ isimli şiirinden geliyor:

‘’En iyi planları farelerin ve insanların

Sıkça ters gider.’’

 

Lennie Small, teyzesiyle yaşayan zekâ geriliği olan bir adamdır. Teyzesinin vefatından sonra tek tanıdığı ve güvendiği kişi olan George Milton’a sığınır. George göçmen işçilik yapan bir adamdır, Lennie’ye sahip çıkar ve beraber seyahat etmeye başlarlar. Yalnız bir sorun vardır. Lennie, yumuşak şeylere dokunma takıntısı nedeniyle sürekli başını belaya sokmaktadır. Son olayda çalıştıkları çiftlikteki kızın kırmızı elbisesine dokunmaya çalışmış ve kızın çığlıklarından korkup daha da hırçınlaşmıştır. Kız Lennie’nin onu taciz ettiğini düşünüp çiftliği birbirine katmıştır. George ve Lennie sürekli iş değiştirmektedir. George ve Lennie’nin bir hayali vardır; bir gün kendi çiftliklerini alacak, kendi ürünlerini üretecek, kimsenin emrine uymak zorunda kalmayacak, istedikleri zaman tatil yapabileceklerdir. Lennie’nin özel bir isteği vardır: tavşanlar. Çiftliklerinde tavşanlar da olacak ve Lennie onları besleyecektir. Bunu gerçekleştirebilmeleri için bir çiftlikte uzun süre kalıp para biriktirmeleri gerekmektedir. Aslında Lennie çok çalışkan bir insandır. İki insanın işini tek başına yapabilmektedir. Bu becerisinden dolayı Lennie’nin zekâsı ustabaşının umrunda olmamaktadır.

 

George ve Lennie’nin 

son durağı California’nın Soledad şehridir (Soledad İspanyolcada yalnızlık demektir). Otobüsten indiklerinde George, Lennie’nin cebinde bir şey olduğunu fark eder. Bu ölü bir faredir. George, Lennie’nin öldürdüğünü düşünse de Lennie fareyi bulduğunda hali hazırda ölü olduğunu iddia etmektedir. George fareyi ormana atar ve ona yavru bir köpek alma sözü verir. Çünkü köpeklerin farelerden daha az hassas olduklarını söyler. Çiftliğe gelip çalışmaya başlarlar. İşçilerin başındaki adamın köpeği yeni doğum yapmıştır. George rica eder ve Lennie’ye bir köpek yavrusu alır. Lennie iş dışındaki bütün zamanını köpeklerin yanında ahırda geçirir. Köpeği elinden bırakmayıp sıkarak seviyordur. İnsanlar George’un Lennie’yi kullandığı onun parasını elinden almak için sahip çıktıklarını düşünseler de George, Lennie’yi çok seviyordur. Zaman zaman kızsa da mutlu olması için elinden geleni yapıyordur. Gelecek hayallerinin içinde hep Lennie de vardır.

 

Bir gün George diğer çalışanlarla dışarıda oyun oynarken Lennie köpeğiyle ahırda oynamaya devam ediyordur. Köpeği çok severken yanlışlıkla boynunu kırarak öldürür. Eğer George köpeği öldürdüğünü öğrenirse onun tavşanlara bakmasına asla izin vermeyeceğini düşünür ve köpeği samanların arasına gömmeye çalışır. Çiftliğin sahibinin oğlu Curley’nin karısı ahıra girer. Bu kadın aktris olma hayalleri varken annesi tarafından önüne engel koyulmuş, bir kaçış olarak kocasıyla yeni evlenmiş bir kadındır. Yalnızlık çekmektedir. Bir arkadaşa ihtiyaç duymakta bu nedenle çiftlikteki işçilerle konuşmak istemektedir. Fakat işçiler Curley’nin karısıyla konuşmanın uygunsuz olacağının ve başlarına iş açacağının bilincinde oldukları için kadından uzak durmaktadırlar. Ayrıca Curley oldukça agresif biridir. Karısı da yine her zamanki gibi yalnızlığını gidermek için ahıra gelir.

fareler ve insanlar

Lennie ile sohbet etmeye çalışır. Ama George, Lennie’yi önceden uyarmıştır. O kadınla asla konuşmamalıdır. Lennie dirense de kadın konuşmaya zorlar. Kadın ölü köpeği görür. Kısa bir konuşmadan sonra Lennie yumuşak şeyleri çok sevdiğini söyler. Kadın kendisinin de yumuşak şeyleri sevdiğini söyleyip ‘’İstersen saçıma dokunabilsin, saçım çok yumuşaktır.’’ der. Lennie kadının saçına dokunur. Saçı gerçekten çok yumuşaktır. Bir süre sonra kadın rahatsız olmaya başlar ve bırakmasını ister. Lennie bırakmaz. Kadın sesini yükselttiği anda Lennie korkar ve kadının ağzını kapatır. Kadının çırpınmaları ve çığlıkları dursun diye daha çok sıktıkça kadın daha çok korkar. Lennie yanlışlıkla kadının boynunu kırar. Lennie yine hata yaptığını anlar. Hemen George’un sözleri aklına gelir. ‘’Eğer başın belaya girecek olursa akşam uyuduğumuz yere git ve saklan. ‘’ Lennie koşarak çiftlikten kaçar.

 

İşçilerden biri kadının cesedini ahırda bulur. İşçilerin hepsi oyun alanında olduğu için bu işin altında Lennie’nin olduğunu anlar ve George’a haber verir. George ‘’Ben yatakhaneye gideyim, sen sanki benim haberim yokmuş gibi bir daha herkesin içinde haber ver. Yoksa benim de başım belaya girer.’’ der. Lennie’yi ve George’u çok seven adam bunu kabul eder. Bütün işçiler ve Curley ahıra gelir. Lennie’yi bulmak için bir plan yaparlar. İşçilerden birinin silahı kayıptır, herkes Lennie’nin aldığını düşünür. İşçiler George ile Lennie’yi bulduklarında Curley’nin Lennie’ye işkence yapacağından, çok acı çektireceğinden emin olduklarını söyler. George gizlice Lennie’nin yanına gider.

 

Lennie çok özür diler, pişman olduğunu söyler. George, Lennie’ye suçu olmadığını söyler. Lennie, George’dan çiftlik hayallerini yeniden anlatmasını ister. George, Lennie’nin arkasına geçer ve anlatmaya başlar. Anlatırken bir yandan da işçiden çaldığı silahı çıkartır, Lennie’nin kafasına tutar. Bir yandan hayallerini anlatır, bir yandan da cesaret toplamaya çalışır. George, Lennie’yi kafasından vurarak öldürür. Kısa süre sonra işçiler gelir ve Lennie’nin cesedini görür. George, Lennie’yi bulduğunu ve ondan zorla silahını aldığını söyler.

 

John Steinbeck- New York Times Röportajı:

‘’Ben kendim de bayağı uzun bir süre göçmen işçiydim. Öykünün geçtiği yerlerde çalıştım. Karakterler bir yere kadar, çeşitli insanların karışımıyla ortaya çıktı. Lennie ise gerçek biriydi. Şu anda Kaliforniya’daki bir akıl hastanesinde. Onunla haftalar boyunca yan yana çalıştım. Gerçek Lennie bir kızı değil, bir ustabaşını öldürdü. Kızgındı, çünkü patron arkadaşını işten çıkarmıştı, Lennie de dirgeni karnına saplayıverdi. Bunu arka arkaya defalarca yapışını izlediğimi anlatmaktan nefret ediyorum. Onu, çok geç olmadan durdurmayı başaramadık.’’

 fareler ve insanlar kitap önerisi.

fareler ve insanlar

Sel Yayıncılık

6.baskı 

Sayfa Sayısı:  126

 

Ezgi Ercik

 

Leave a Comment