Hayvanların kan grubu var mı?

-Benim kan grubum 0 Rh pozitif. Senin kan grubun ne?
+A Rh pozitif.
-Tüh ya, bana kan veremiyorsun. ☹️ Hayatımızda kan gruplarıyla ilgili yukarıdaki diyaloğa yakın diyaloglar kurmuşuzdur. Peki, hiçbir atla acaba kanım uyuyor mu diye düşündünüz mü? Ya da bir köpek kan kaybından hayatını kaybetmek üzereyken aynı kan grubuna sahip kan aradınız mı?
Asıl soru şu: Hayvanların kan grubu var mı?


Kan grupları, alyuvarların zarlarında bulunan çeşitli proteinler nedeniyle ortaya çıkıyor. İnsanlarda şu ana kadar 35 ayrı kan grubu sistemi tanımlanmıştır. En bildiğimiz ve en önemlisi AB0 sistemidir. Bazı hayvanlar da AB0 sistemi ile gruplandırılabiliyorlar. Bu hayvanları tahmin etmeniz elbette ki zor değil. Üzerinde deneyler yapılan kemirgenlerin, bize benzerlik gösteren maymun ve gorillerin de kanlarında bulunan alyuvarlarındaki proteinlerden dolayı kan tahlillerinde AB0 sistemi kullanılabiliyor. Sadece bu hayvanlar için değil, farklı hayvanların da alyuvarlarında farklı zar proteinleri bulunuyor. Bu da farklı kan gruplarının olduğu anlamına geliyor. Örneğin ineklerde 11, köpeklerde 13, kedilerde 3, atlarda 8 kan grubu tanımlanmıştır.

Köpeklerin çoğu, köpek eritrosit antijeni olarak adlandırılan kırmızı kan hücrelerine bağlanabilen sekizden fazla farklı antijenlere sahiptir. Genellikle belirli bir köpek cinsi içindeki bireyler aynı kan tipine sahiptir. Fakat tüm kan grupları günümüzde bulunabilmiş değildir. Ama araştırmalar sürüyor. Örneğin yakın zamanda Dalmaçyalı köpeklerde Dal kan grubu bulunduğunu söyleyebilirim.

Kediler

Kedilerden biraz bahsedecek olursak, iki tane antijenleri vardır. Bu antijenler A ve B’dir. Aklınıza hemen bizdeki A ve B antijenleri gelmesin. Bu antijenler bizdekilerin aynısı değil. 😊Evcil kedilerin büyük çoğunluğu (yaklaşık %90) A tipi kana sahipken daha egzotik kediler B tipi antijene sahiptir.
Atlarda ise 8 farklı antijen mevcuttur. Bunlar A, C, D, K, P, Q ve U’dur ve uluslararası bir şekilde kabul edilmiştir. T antijeni ise hala araştırılmaktadır. İneklerde ise 8 değil tam 11 tane antijen mevcuttur. Bunlar A, B, C, F, J, L, M, R, S, T, Z’ dir. Bu antijenler birbirleriyle farklı kombinasyon yapabilirler. Çok fazla kombinasyon oluşacağından (8 antijen için yaklaşık 30 farklı kan grubu, 11 antijen için yaklaşık 51 farklı kan grubu ) hayvanlardaki kan nakilleri daha zordur diyebiliriz.

Durum böyle olunca tüylü dostlarımıza kan nakli için üç kez değil en az on kez düşünmeliyiz. Ve maalesef ki ne onlar ne de biz şu durumda birbirimize kan verebiliriz. Ama kendi cinsleri arasında birbirlerine kan verebilirler. Hatta günümüzde çok bilinmese de köpekler, kan bağışı yapabilmektedir. Mesela bir köpek trafik kazası geçirdi veya zehirlendi. Acil kana ihtiyacı var. Hemen kan grubu öğrenilip kan arayışına girilir. Kanı eşleşen bir köpekle kan transferi gerçekleştirilir. Bu sayede hayata kaldığı yerden devam edebilir.
Belki köpeğinizin bağışlayacağı kan ile birçok köpek eski sağlığına, yuvasına kavuşacaktır…
Ve ne kadar zor olursa olsun, onlar her şeye değer. <3

Daha fazlası için www.robodeney.com

Youtube kanalımız için TIKLAYINIZ.

Leave a Comment