Scratch Nedir?

Scratch bir kodlama programıdır. Aslında elle satır satır kod yazmak aklınıza gelmesin. Bu program sürükle bırak mantığı ile kod blokları bulunmaktadır. Bu kod bloklarını bir puzzle birletirir gibi birbirine bağlayarak bir kod bloğu oluşturmuş oluyoruz. Program 8-16 yaş arası çocukların kullanımına göre tasarlanmış ve çok basit bir arayüze sahip bir programlama dilidir. Fakat yaş aralığı daha ileri olan bireylerde eğlenerek kullanabileceği bir program.

Programı açtığınızda şöyle bir ekran ile karşılaşacaksınız:

çizik

Gördüğünüz gibi ekranda bir kedimiz var. Bu kedi kukla olarak ilk başta gelmektedir. Tabi kedi yerine birçok kukla koyabiliriz hatta kuklalarımızı kendimiz de yapabiliriz.

Kod blokları dediğim olaya gelecek olursak görselde görüldüğü gibi diziler sekmesinde hareket kategorisinde kod blokları var bu kod bloklarını sürükleyerek yandaki boş alana bırakarak kod bloklarını birleştiriyoruz. Her bir kategoride ayrı kod blokları bulunmaktadır. Örneğin kuklayı yürütmek için 10 adım git bloğu kullanılması gerektiği gibi tüm kategorilerden blokları kullanabiliyoruz. İleriki derslerde bu blokların kullanımı nasıl olur ve bunlarla ilgili örnek yazılar yayımlayacağım.

Kılıklar sekmesine gelecek olursak burada ise kuklamızın kılıkları bulunur.

 Kılıklar sekmesi görseli:

çizik

Gördüğünüz gibi kedi kuklamızın 2 tane kılığı varmış. Kılıkların ayakların adım mesafeleri farklı sekildedir. Yani biz kod bloklarımızda kılıklar arası geçiş yap dediğimizde birinci kılıkta kedinin bir adımı gerideyken ikinci kılıkta bir adım daha öndedir ve bu işlemi tekrarlatırsak kedide yürüyormuş gibi bir görüntü oluşturuyoruz. Kılık işlemleri bu tür kuklamızın hal ve hareketlerinin çizimleri yer almaktadır. Örneklerini ileriki yazılarımızda göstereceğiz.

Daha sonra sesler sekmesinde ise yine yaptığımız uygulamaya ses ekleyebilmemizi sağlamaktadır.

Scratch ile ne yapabiliriz?

  • Örneğin bilgisayarda veya tablette oyun oynuyoruz. Siz de oyun yapabilirsiniz scratch ile kendi oyununuzu yapabilirsiniz.
  • Bir karekter çizerek bu karekteri canlandırarak bir hikayelendirme yöntemi yapabilirsiniz.
  • Kendi animasyonlarınızı yapabilirsiniz.
  • Scratch, programı indirmeden kullanma imkanı da sağlıyor. Tarayıcı üzerinden de programı kullanabilirsiniz.

Çocukların bu tarz programlara ilgisi olduklarından sizler hem onlar için hem de kendiniz için kullanabileceğiniz güzel bir program.

Programı internet sitesi ve indimek için TIKLAYINIZ.

Leave a Comment