Scratch ile voleybol oyunu

Scratch ile voleybol oyunu için ilk olarak sahnemize eklememiz gereken kostümlerimizi ayarlamamız gerekmektedir. Bunlar şekildeki gibi bir duvarımız, 2 adet oyuncuları hareket ettireceğimiz kuklalarımız, bir adet topumuz ve 2 adet zemin için çizilmiş kuklalardan oluşmaktadır.Bunların rengi,boyutu size kalmış bir durumdur.

 

scratch kostümler
scratch kostümler

 

kuklalarımızı bu şekilde ekledikten sonra baseball adlı kuklamıza tıklayıp kod bloklarıyla işlemlerimizi yapıyoruz. Kullanılan kod bloklarının görselleri aşağıdaki gibidir:

1 numaralı alan

tıklandığında top belli bir noktada dursun ve değişken  olarak tanımlanan oyuncu1 ve oyuncu2 puanları 0 olarak tanımlanmıştır. Daha sonra oyun başladığında oyunculardan biri 5 puana eşit olana kadar her tuş bastığında 10 adım git ve kenara gelince sek.

2 numaralı alan

tıklandığında top kırmızı renge değidi mi diye sorgu yapacak ve eğer değdi ise top 90 derece yön değiştirerek yoluna devam edecek. Bunu sürekli döngü içerisinde yapcak.

3 ve 5 numaralı alan

tıklandığında bu topumuz kukla2 veya kukla3’e değdi mi diye sorgu yapacak ve eğer değer ise top 30 derecelik bir yön değiştirmesi yaparak yoluna devam edecek.

4 numaralı alan

tıkandığında topumuz sarı rengine değdi mi diye sorgu yapacak ve eğer sarı rengine yani platformda zemin rengine değdiyse oyuncu2’nin puanını 1 arttır diyoruz ve 20 yönünde bir dönme uyguluyoruz.

6 numaralı alan

tıkandığında topumuz mor rengine değdi mi diye sorgu yapacak ve eğer mor rengine yani platformda zemin rengine değdiyse oyuncu1’nin puanını 1 arttır diyoruz ve 20 yönünde bir dönme uyguluyoruz. Yani burada top hangi oyuncunun tarafandaki zemine değerse karşıdaki oyuncu +1 puan kazanacaktır.

Daha sonra kukla1 ve kukla2 içinde kod bloklarımız gerekmektedir. 

Kukla2 için kod bloğumuz:

scratch ile oyun yapma
scratch ile oyun yapma

7 numaralı alan

Başlangıçta tıkladığımızda kuklamız sabit bir noktadan başlasın dedikten sonra klavyeden a tuşuna basıldıysa kuklamız -5 adım ilerlesin ve duvara geldiğinde kuklamız kaybolmasın diye kenara geldiysen sek diyoruz.. burada -5 olmasının sebebi kordinat sisteminde x düzleminin eksi tarafı yani geriye doğru gitmesi için eksi yönde hareket ettiriyoruz. daha sonra d tuşu basıldıysa +5 adım gitsin

8 numaralı alan

W tuşu basıldığında 10 defa y’yi 3 arttır ve 10 defa y’yi 3 azalt diyoruz. Bu işlem kuklamızın zıplamasını sağlayacak. Y ekseni üzerinde yukarı aşağı işlem yaptığımzı için +3 ve -3 değerler vererek bunları tuşa basıldığında gerçekleştirmesini sağladık.

kukla3 için kod bloğumuz:

scratch ile oyun

Bu kuklamız içinde yine diğer kuklamız gibi aynı blokları kullandık sadece sağ ok tıklandığında -5 adım git ve kenara gelince sek, sol ok tıklandığında +5 adım git ve kenara gelince sek dedik. Topun zıplaması olayını ise yukarı oka tıklayınca gerçekleştirsin dedik.

Kod bloklarımız bu kadardı şimdi projenizi çalıştırabilirsiniz. 🙂

Scratch proğramını indirmek için : TIKLAYINIZ

Leave a Comment