Karanlıkta Tohum Çimlenir mi? Deney Föyü

Diğer deney föylerine ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Karanlıkta tohum çimlenir mi? videolu anlatımı için TIKLAYINIZ.

Fen Bilimleri

7.Sınıf

6.Ünite: Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme

Bitki ve Hayvanlarda Üreme, Büyüme ve Gelişme

Deneyin Adı: Bitkiler Karanlıkta Çimlenir mi?

Deneyin Amacı: Çimlenme olayı için ışığa ihtiyaç olmadığının gözlemlenmesi.

Kullanılan Malzemeler:

  • 2 adet karton bardak (kap da olabilir)
  • Su
  • Fasulye ( tohum)
  • Pamuk
Deneyin Yapılışı:

Karton bardağın birisine aydınlık ortam diğerine karanlık ortam yazılır. Her ikisinin de tabanına biraz pamuk konulur. Üzerlerine 3-4 tane tohum (fasulye) konulur. Tohumların üzeri biraz pamukla kapatılır. Pamuk ıslanacak şekilde tohumlar sulanır. Üzerinde karanlık yazan bardak, karanlık bir ortama (dolap içi olabilir) konulur. Üzerinde aydınlık yazan bardak, aydınlık bir ortama (pencere kenarına olabilir) konulur. On gün boyunca pamuk ara ara sulanır. Aşağıdaki tabloyu tohumun çimlenmesini günlere göre yorumlayınız.

Tahmin:

Karanlıktaki fasulye çimlenir mi, neden?

 

Aydınlıktaki fasulye çimlenir mi, neden?

Günler 1 2 3 4 5
Karanlık          
Aydınlık          

 

 

Günler 6 7 8 9
Karanlık        
Aydınlık        

Karanlık ortamdaki fasulyeniz çimlendi mi? Çimlendiyse, kaçıncı gün çimlendi?

 

 

 

Aydınlık ortamdaki fasulyeniz çimlendi mi? Çimlendiyse, kaçıncı gün çimlendi?

 

 

 

 

Çimlenme olayı için ışığa ihtiyaç var mıdır, neden?

 

 

 

Kendime Not!
  1. Tahmin aşamasında öğrencilerimin bolca düşünmelerini sağlamalıyım. Karanlıkta neden çimlenir veya neden çimlenmez düşündürmeliyim.
  2. Çimlenme için ışığa ihtiyaç yoktur. Çimlenme sırasında enerji ihtiyacı çeneklerden (latince ismi kotiledonlardan) karşılanır. Fasulye, çift çeneklidir. Fasulye tohumu çimlendikçe, gövdesi oluşmaya başlar. Çenekler toprak üzerine yeşil renkte, yaprak gibi çıkarlar. Bu ilk çıkanlar çeneklerdir, yaprak değildirler. Fotosentez yapamazlar. Tamamen çimlenme sürecinde besin (enerji) ihtiyacını karşılamak içindirler. Görevleri bitince, bitki fotosentez yapabilmeye başlayınca çenekler atılırlar.
  3. Karanlıkta büyüyen fasulye bitkisinin rengi aydınlıktakine göre daha beyazımsı olacaktır. Bu da klorofil sayısının az olduğu anlamına gelir. Bitki ışığı görmeden çok fazla kloroplast üretmemektedir. Bunun yerine boyunu daha fazla uzatarak ışığı aramaya ve ulaşmaya çalışmaktadır.
  4. Çok fazla sulamayınız. Yoksa tohumlar çürür. Çok kuru kalırsa da nemli ortam oluşmayacağından dormansi (uyku) hali kırılıp çimlenme gerçekleşmez.
  5. Öğrencilerinizin veya çocuğunuzun fasulye tohumunu her gün gözlemlemesini sağlayın ve neler olup bittiğini, yol göstererek anlamasını sağlayın.

Cansel Göker

Leave a Comment